• Home
  • Kontakt
Eduhobby
  • Home
  • Aktualności
  • Materiały/pomoce
    • Scenariusze lekcji
      • Żłobki i przedszkola
      • Klasy I – III szkoła podstawowa
      • Klasy IV – VIII szkoła podstawowa
      • Szkoły ponadpodstawowe
  • Podnoszenie kwalifikacji
  • Rady i inspiracje
  • Wycieczki/zielone szkoły
Brak wyników
Zobacz wszystkie
  • Home
  • Aktualności
  • Materiały/pomoce
    • Scenariusze lekcji
      • Żłobki i przedszkola
      • Klasy I – III szkoła podstawowa
      • Klasy IV – VIII szkoła podstawowa
      • Szkoły ponadpodstawowe
  • Podnoszenie kwalifikacji
  • Rady i inspiracje
  • Wycieczki/zielone szkoły
Brak wyników
Zobacz wszystkie
Eduhobby
Brak wyników
Zobacz wszystkie
Home Aktualności

Tysiąc lat państwa i narodu. Wystawa stała Muzeum Historii Polski

Redakcja eduhobby przez Redakcja eduhobby
29 września 2023
w Aktualności
Reading Time: 5min czytania
A A
Tysiąc lat państwa i narodu. Wystawa stała Muzeum Historii Polski

Czym trzeba dysponować, żeby stworzyć wystawę stałą muzeum historycznego? Przede wszystkim miejscem oraz zapewnionym finansowaniem inwestycji. Do tego należy mieć scenariusz, projekt plastyczny, a także kolekcję oryginalnych eksponatów.

Gdy w 2013 roku zaczynałem pracę w Muzeum Historii Polski, nie mieliśmy ani budynku, ani budżetu, który pozwoliłby rozpocząć pracę nad budową stałej siedziby oraz wystawy. Dwa lata wcześniej udało się przeprowadzić i rozstrzygnąć międzynarodowy konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej – wygrało go konsorcjum tworzone przez pracownię WWAA oraz firmę Platige Image. Sędziowie w uzasadnieniu werdyktu stwierdzili, że projekt udanie łączy funkcjonalność przestrzeni z walorami plastycznymi. W swojej ocenie jednej z instalacji użyli sformułowania „teatr wyobraźni”. Dobrze oddaje ono charakter całej koncepcji, której twórcy mieli ambicję zaproszenia zwiedzających nie tylko do poznawania faktów, lecz także do doświadczania i przeżywania historii. „Ta opowieść ma wciągać” – jak podsumował Krzysztof Noworyta, jeden z członków zespołu projektowego. I rzeczywiście – przedstawiona w projekcie wizja była porywająca, ale bez budżetu nie można było nawet przejść do etapu podpisania umowy.

Related articles

NAJSŁODSZE FERIE W WARSZAWIE

Perły Literatury – czerwiec 2024

Przełom w pracy nad wystawą nastąpił w listopadzie 2016 roku, kiedy, dzięki przyznaniu przez rząd pieniędzy na realizację inwestycji, podpisaliśmy umowę z projektantami wystawy. Od tego dnia rozpoczęła się wspólna praca kuratorów i projektantów najpierw nad szczegółowym scenariuszem ekspozycyjnym, a następnie nad detaliczną koncepcją wystawy. Było jasne, że stworzymy wystawę narracyjną, która dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu przestrzeni zaprosi zwiedzających do zapoznania się z sugestywną, mającą swoją dramaturgię, opowieścią o historii Polski. Nie bez przyczyny dyrektor Robert Kostro w opublikowanym w 2014 roku artykule stwierdził, że „dylemat kuratora można porównać do tego, przed jakim stoi reporter czy filmowiec-dokumentalista. Podobnie jak w ich przypadku, dla kuratora zapis autentycznych wydarzeń stanowi materię, za pomocą której proponuje on oryginalną wizję”.

Z dzisiejszej perspektywy wspominam ten etap jako czas fascynującej, twórczej pracy. Zaczęliśmy ją od… rozmowy. A raczej licznych, często wielogodzinnych, rozmów, podczas których oba zespoły uczyły się od siebie nawzajem podejścia do opowiadania historii. Kuratorzy prezentowali założenia merytoryczne, definiowali główne tematy i proponowali przewodnie motywy fabularne. Projektanci przedstawiali zaś propozycje podziału przestrzeni i przekuwali opowieść historyków w pomysły scenograficzne. Pracowaliśmy według starej zasady „od ogółu do szczegółu”. Najpierw więc pusta kartka, od której zaczynaliśmy, była zapełniana przez projektantów gęstym rysunkiem dzielącym przestrzeń wystawienniczą na kolejne galerie i moduły. Następnie ustalaliśmy główne rozwiązania scenograficzne, które nadały ton całemu projektowi.

Kuratorzy szybko nauczyli się, że jednym z głównych narzędzi ich pracy są… nożyczki. Co mam na myśli? Odpowiem słowami Tomasza Merty z tekstu opublikowanego w początkach istnienia naszego Muzeum. Zauważył on, że „muzeum nie może być miejscem wyczerpującej opowieści o naszych dziejach, byłoby to niemożliwe, a gdyby nawet okazało się możliwe – z pewnością dla odwiedzających byłoby nieznośne”. Wielokrotnie chcieliśmy opowiedzieć o wiele za dużo, a finalnie decydowaliśmy się na wybór zagadnień najważniejszych lub najlepiej poddających się muzealnej opowieści.

Etap najbardziej twórczej pracy z projektantami zamknęliśmy w 2019 roku, gdy przygotowali oni koncepcję wystawy. Podjęliśmy wówczas najważniejsze decyzje dotyczące scenografii, przełożenia treści historycznych na przestrzeń oraz doboru środków do opowiedzenia narracji. W kolejnym kroku projektanci przygotowali bardzo szczegółowy projekt wykonawczy. Zawiera się on w 12 tomach, w których pomieszczono kilka tysięcy rysunków, tabel i opisów. Zadaniem zespołu Muzeum było dokładne sprawdzenie dokumentacji i upewnienie się, że nie ma w niej błędów i że projekt w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom. Ten etap zakończyliśmy jesienią 2020 roku. Jednocześnie kuratorzy wystawy gromadzili dane merytoryczne niezbędne do tego, aby przyszły wykonawca wystawy otrzymał treści do umieszczenia w budowanej przez siebie przestrzeni. Przede wszystkim wybraliśmy ok. 3,5 tysiąca eksponatów przewidzianych do prezentacji na ekspozycji. Korzystaliśmy zarówno z naszej, wciąż rosnącej, kolekcji, jak i z uprzejmości innych muzeów hojnie dzielących się z nami swoimi zbiorami. Musieliśmy napisać setki stron tekstów kuratorskich oraz wytycznych do produkcji stanowisk multimedialnych, a także wybrać tysiące historycznych wizerunków, które zostaną umieszczone w przestrzeni ekspozycji. Do każdej z takich ilustracji należało pozyskać dobrej jakości reprodukcję cyfrową oraz prawa umożliwiające jej upublicznienie. To gigantyczna praca.

Zgromadzenie tych wszystkich materiałów nie miałoby sensu bez odpowiedzenia sobie na pytanie: jaką historię chcemy opowiedzieć? W naszym Muzeum kluczową ideą jest przedstawienie ponadtysiącletnich dziejów Polski przez pryzmat historii wolności. Wokół tej wartości zbudowaliśmy oś narracji o państwie i narodzie, pokazując wolność – lub jej brak i walkę o jej odzyskanie – jako istotny wyróżnik polskości. Drugim z wiodących wątków tematycznych stało się przedstawienie tego, jak powstawała i przez wieki zmieniała się polska tożsamość. Z tej perspektywy prezentujemy na wystawie dzieje kultury, rozpatrywane nie jako ciąg wybitnych twórców i ich dzieł, ale jako proces kształtowania się wspólnego kodu kulturowego. Trzeci z głównych tematów to przemiany społeczno-gospodarcze, na które zwracamy szczególną uwagę w ukazywaniu przełomowych momentów w dziejach cywilizacji.

            Opowieść przechodzi przez sześć galerii poświęconych kolejnym epokom historycznym – od początków państwa polskiego aż po współczesność. Pierwsza doprowadza historię średniowiecznej Polski aż do końca dynastii Jagiellonów i kluczowego dla dalszych losów państwa aktu unii lubelskiej. Druga poświęcona jest dawnej Rzeczypospolitej, trzecia okresowi zaborów, a czwarta łączy w sobie przedstawienie zmagań Polaków o niepodległość w czasie pierwszej wojny światowej oraz budowę niepodległego państwa po 1918 roku. Dwie ostatnie części opowiadają o II wojnie światowej i o najnowszych dziejach Polski. Połowa galerii – a w konsekwencji niemal dokładnie połowa przestrzeni wystawienniczej – dotyczy XX wieku. Decyzja o takich proporcjach to wynik oczekiwań naszych zwiedzających. Dzieje minionego stulecia są bowiem wciąż podstawowym punktem odniesienia w historycznych debatach i wywierają wpływ na naszą teraźniejszość.

W zespole kuratorskim doskonale znamy naszą wystawę. Oglądaliśmy ją tysiące razy…, ale tylko w wyobraźni i na papierze lub ekranie komputera. Dlatego ważny był dla nas moment, gdy prace nad budową siedziby Muzeum stały się tak zaawansowane, że mogliśmy wejść w przestrzeń, w której w nieodległej przyszłości zmaterializują się nasze pomysły. W sali wystawy stałej już zresztą stoją pierwsze eksponaty. Jesienią 2020 roku, tuż przed zamknięciem dachu budynku, dźwigi wstawiły dziewięć największych eksponatów przyszłej wystawy stałej. Są wśród nich pień dębu czarnego, który wyrósł w drugiej połowie X wieku, a więc jest tak stary, jak polskie państwo, transporter opancerzony SKOT przypominający mroczne dni stanu wojennego czy też pomnik Dzierżyńskiego, którego zburzenie w listopadzie 1989 roku było jednym z symboli demontażu systemu komunistycznego.

Póki co obiekty te ukryte są w wielkich skrzyniach zabezpieczających je podczas prac budowlanych. Zbliża się jednak czas, gdy skrzynie zostaną zdjęte, obok tych eksponatów pojawią się inne, a my będziemy mogli oprowadzać kolejne grupy zwiedzających. Kiedy to się wydarzy? Jesienią bieżącego roku rozpoczniemy prace nad produkcją wystawy. Po 30 miesiącach będziemy mogli zaprosić pierwszych zwiedzających. Nie mogę się tego doczekać.

Krzysztof Niewiadomski

Redakcja eduhobby

Redakcja eduhobby

PowiązaneWpisy

NAJSŁODSZE FERIE W WARSZAWIE

NAJSŁODSZE FERIE W WARSZAWIE

przez Redakcja eduhobby
7 lutego 2025
0

MANUFAKTURA CUKIERKÓW ZAPRASZA NA WARSZTATY KRĘCENIA LIZAKÓW Manufaktura Cukierków 📌 ul. Nowy Świat 51 🌐 www.Manufaktura-Cukierkow.pl 🍭WARSZTATY DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH:Poniedziałek - piątek: 14:00, 16:00 Weekendy: 11:00,...

Perły Literatury – czerwiec 2024

Perły Literatury – czerwiec 2024

przez Redakcja eduhobby
27 czerwca 2024
0

Ateneum ceni ambitne pozycje wydawnicze, stąd w ramach comiesięcznego cyklu Perły Literatury prezentuje i rekomenduje najwybitniejsze premiery literackie ostatnich tygodni, które zasługują na miejsce w każdej...

IV Bemowski Piknik Naukowy

IV Bemowski Piknik Naukowy

przez Redakcja eduhobby
24 maja 2024
0

Zapraszamy na IV Bemowski Piknik Naukowy! Spotkamy się 25 maja w godz. 11.00-17:00 na terenie Bemowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Czeka was moc wiedzy i fantastycznych...

Ferie Zimowe 2023/2024: Harmonogram i Bezpieczeństwo na Pierwszym Planie

Ferie Zimowe 2023/2024: Harmonogram i Bezpieczeństwo na Pierwszym Planie

przez Redakcja eduhobby
18 listopada 2023
0

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło oficjalny harmonogram ferii zimowych dla uczniów w roku szkolnym 2023/2024. Po konsultacjach z wojewodami, terminy przerw zimowych zostały ustalone w taki...

Gwiazdy wybierały Zabawki Roku

Gwiazdy wybierały Zabawki Roku

przez Redakcja eduhobby
7 listopada 2023
0

Znani rodzice razem z dziećmi testowali najciekawsze zabawki sezonu. Celebryci bawili się na gali finałowej Konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców. Najważniejsza impreza w branży dziecięcej odbyła...

Następny
Reforma opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży: próba podsumowania efektów

Reforma opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży: próba podsumowania efektów

Tropy pokazujące, skąd i jak sieje się zniszczenie mózgu w psychozie

Tropy pokazujące, skąd i jak sieje się zniszczenie mózgu w psychozie

Iga Świątek powitała kolejnych uczestników programu Dobra Drużyna PZU

Iga Świątek powitała kolejnych uczestników programu Dobra Drużyna PZU

CATEGORIES

  • Aktualności
  • Materiały/Pomoce
  • Podnoszenie kwalifikacji
  • Rady i inspiracje

RECOMMENDED

Agnieszka Rylik: polskie dzieci mają krzywe kręgosłupy i tyją najszybciej w Europie. Trzeba z tym walczyć
Aktualności

Agnieszka Rylik: polskie dzieci mają krzywe kręgosłupy i tyją najszybciej w Europie. Trzeba z tym walczyć

17 grudnia 2019
Projekt „Przystań w sieci” przygotowany przez Facebook, NASK i UNICEF Polska
Aktualności

Projekt „Przystań w sieci” przygotowany przez Facebook, NASK i UNICEF Polska

2 lutego 2021

TAGS

aktywność aplikacja bezpieczeństwo choroba Cyfryzacja dariusz piontkowski dla dzieci Dzieci dziecko edukacja edukacyjny ekologiczny epidemia Facebook Film fundacja Internet Kampania komputer Konkurs koronawirus książki mama marek zagórski Michał Zawadka Ministerstwo Edukacji Narodowej młodzież NASK nauczyciel nauka pandemia pedagog przedszkole psycholog rodzic rodzina Smartfon szkoła szkoły podstawowe Telefon uczeń Warszawa youtube zabawa zdrowie

gdzie nauka jest zabawą, a zabawa nauką

eduhobby.pl

  • Strony partnerskie
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • Strona główna
  • Strony partnerskie

eduhobby.pl

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę prywatności i plików cookie .