• Home
  • Kontakt
Eduhobby
  • Home
  • Aktualności
  • Materiały/pomoce
    • Scenariusze lekcji
      • Żłobki i przedszkola
      • Klasy I – III szkoła podstawowa
      • Klasy IV – VIII szkoła podstawowa
      • Szkoły ponadpodstawowe
  • Podnoszenie kwalifikacji
  • Rady i inspiracje
  • Wycieczki/zielone szkoły
Brak wyników
Zobacz wszystkie
  • Home
  • Aktualności
  • Materiały/pomoce
    • Scenariusze lekcji
      • Żłobki i przedszkola
      • Klasy I – III szkoła podstawowa
      • Klasy IV – VIII szkoła podstawowa
      • Szkoły ponadpodstawowe
  • Podnoszenie kwalifikacji
  • Rady i inspiracje
  • Wycieczki/zielone szkoły
Brak wyników
Zobacz wszystkie
Eduhobby
Brak wyników
Zobacz wszystkie
Home Aktualności

NASK na szóstkę!

Redakcja eduhobby przez Redakcja eduhobby
2 lipca 2021
w Aktualności
Reading Time: 9min czytania
A A
NASK na szóstkę!

Zbliżające się wakacje zawsze są dobrą okazją do podsumowań. W roku szkolnym 2020/2021 w NASK działo się bardzo wiele – uczyliśmy radzenia sobie z cyberzagrożeniami, organizowaliśmy konferencje i webinary, prowadziliśmy badania, publikowaliśmy poradniki, kursy e-learningowe i inne materiały edukacyjne, a także odkrywaliśmy tajniki programowania oraz podpowiadaliśmy, co robić, by oddychać czystym powietrzem. Jeśli miarą oceny jest zaangażowanie społeczności szkolnych w nasze inicjatywy i pozytywne opinie, jakimi się z nami dzielą, to zdecydowanie zasłużyliśmy na świadectwo z czerwonym paskiem.

Jedną z głównych misji NASK Państwowego Instytutu Badawczego są działania edukacyjne skierowane do młodszych i starszych użytkowników sieci. Mają one na celu z jednej strony promowanie koncepcji społeczeństwa informacyjnego, a z drugiej – ochronę przed zagrożeniami związanymi z użytkowaniem nowoczesnych technologii. Cyfrowe bezpieczeństwo jest także priorytetem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej: programu, w ramach którego szkoły w całym kraju mogą uzyskać dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu.

Related articles

NAJSŁODSZE FERIE W WARSZAWIE

Perły Literatury – czerwiec 2024

Kończący się rok szkolny był dla nas czasem pełnym wyzwań. Prowadziliśmy liczne działania edukacyjno-informacyjne i badawcze, uświadamiające i kształtujące właściwe postawy w cyfrowym świecie. Przedstawiając efekty naszej pracy, serdecznie zapraszamy do korzystania z nich – także od września.

Cyberbezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Nasze działania w roku szkolnym 2020/2021 koncentrowały się głównie na profilaktyce zagrożeń w sieci, również ze względu na to, że większość aktywności zarówno dzieci, jak i dorosłych, w związku z pandemią koronawirusa przeniosła się w tym czasie do internetu. Staraliśmy się pokazywać, z jakimi niebezpieczeństwami można zetknąć się online, ale też przekonywaliśmy, że internet może być bezpieczną przystanią służącą rozwojowi, komunikacji, pracy, nauce i rozrywce.

– Ostatnie miesiące były dla środowiska szkolnego czasem wytężonej pracy i podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych, wymagały też wzmożonej czujności w zakresie zagrożeń online i sposobów ochrony dzieci i młodzieży przed różnego rodzaju pułapkami w sieci. Cieszymy się, że mogliśmy towarzyszyć nauczycielom i wspierać ich poprzez nasze działania. Chcieliśmy docierać do wszystkich nie tylko z konkretną wiedzą, ale też wskazówkami niezbędnymi dla Technicznych Reprezentantów Szkół. Wiemy, że nam się to udało. Bardzo dziękujemy za zaufanie! – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE.

Źródłem wiedzy o zagrożeniach w wirtualnej przestrzeni jest przede wszystkim strona ose.gov.pl, z której od listopada 2020 r. można korzystać w odświeżonej odsłonie. Dla naszych użytkowników zamieszczamy tam różnorodne materiały, np. artykuły dotyczące bezpieczeństwa online (m.in. w serii aktualności „5 pytań o…”) oraz wskazówki w zakresie usług bezpieczeństwa. Na stronie można znaleźć także informacje o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. To tutaj Dyrektorzy szkół rozpoczynają proces przyłączenia placówki do OSE i mLegitymacji szkolnej oraz logują się do portalu Moje OSE.

Szkoły, które przystąpiły do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, mogą liczyć na wsparcie techniczne w zakresie internetu OSE i dostarczanych usług bezpieczeństwa. Dyrektorzy i Techniczni Reprezentanci Szkół w minionym roku szkolnym korzystali z telefonicznego dyżuru eksperta oraz uczestniczyli w serii webinarów, które przybliżały kwestie związane z infrastrukturą OSE I bezpieczeństwem całego ekosystemu. Dodatkowo wszystkie zgłoszenia na bieżąco rozpatrywało Centrum Kontaktu.

W cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE” przybliżaliśmy cyberzagrożenia, z którymi coraz częściej spotykają się użytkownicy sieci. Dzięki opracowanym materiałom (poradnikom, scenariuszom zajęć, infografikom), a także eksperckim webinarom nauczyciele i rodzice, a także Dyrektorzy i Techniczni Reprezentanci Szkół dowiedzieli się więcej na temat zagrożeń w sieci, a także – przede wszystkim – poznali sposoby przeciwdziałania i reagowania na zachowania sextingowe oraz akty agresji online. W naszych spotkaniach online wzięło udział łącznie niemal 4 tys. osób!

Z cennymi poradami staraliśmy się docierać za pośrednictwem wszystkich mediów: nie tylko internetu, lecz także telewizji i radia, gdzie nasi eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Ze wszystkich publikacji oraz nagrań webinarów można skorzystać na platformie OSE IT Szkoła, która we wrześniu 2020 r. powstała z połączenia zasobów IT Szkoły z materiałami Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą tam znaleźć także ponad 200 autorskich, bezpłatnych kursów e-learningowych w kilkunastu kategoriach. Zachęcamy do zapoznania się np. z kursami z serii „Krasnoludki 2.0” i „Owce w sieci”, które przybliżają najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się w internecie, a także serią kursów dotyczących sztucznej inteligencji, które starszym uczniom przybliżą tajniki tej technologii przyszłości. Użytkownicy na OSE IT Szkole mogą poszerzać swoją wiedzę także z zakresu programowania, baz danych czy technologii internetowych. Od wdrożenia zasoby na platformie zostały wyświetlone ponad milion razy!

Zależy nam na utrzymywaniu bezpośrednich kontaktów z odbiorcami naszych działań, dlatego komunikujemy się z nimi za pośrednictwem fanpage’a OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna na Facebooku. Zamieszczamy tam nie tylko bieżące informacje na temat naszych działań i organizowanych wydarzeń, ale też podpowiadamy, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Zdalnie nie znaczy gorzej

Nawet okres pandemii, który wymusił przeniesienie edukacji ze szkolnych klas i ławek przed ekrany komputerów, nie powstrzymał naszych działań. Razem z Ministerstwem Cyfryzacji (później KPRM), Ministerstwem Edukacji Narodowej i GOVTech Polska współtworzyliśmy projekt „Zdalne lekcje”, będący odpowiedzią na potrzeby związane z pandemią COVID-19. Zespół naszych ekspertów przygotował propozycje materiałów, na bazie których można było poprowadzić zajęcia w trybie zdalnym dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W przygotowanych lekcjach dostępnych w serwisie www.gov.pl/zdalnelekcje uwzględniono dostępne zasoby cyfrowe w postaci multimedialnych lekcji, cyfrowych podręczników, scenariuszy zajęć, kart pracy ucznia, cyfrowych lektur i tekstów kultury, animacji, filmów i gier edukacyjnych, webinarów, słuchowisk i audycji radiowych, programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży in.

– Dziś, po ponad roku nauki na odległość, wiemy, że szybki i bezpieczny internet OSE bardzo pomaga nauczycielom w realizacji zadań edukacyjnych. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że trzy czwarte placówek, które są w OSE, prowadzi zdalne zajęcia z budynku szkoły, wykorzystując dostarczany przez nas internet. Nie poprzestaliśmy na tym – przekazaliśmy szkołom także 800 pracowni mobilnych z punktem dostępowym do sieci. Pracownia mobilna, czyli w uproszczeniu pracownia informatyczna, to szafa wyposażona w 16 laptopów, którą szkoła może z łatwością transportować pomiędzy salami, umożliwiając uczniom wykorzystanie narzędzi TIK na wszystkich lekcjach. Szkoły otrzymały również od OSE 60 tys. tabletów z dostępem do internetu. Wiemy, że przekazany sprzęt jest na co dzień wykorzystywany w zdalnym nauczaniu – mówi Maciej Dudkiewicz, Dyrektor ds. Centrum Kontaktu.

Bezcenne spotkania, owocne kampanie

Choć w związku z pandemią musieliśmy zrezygnować z wielu działań stacjonarnych, większość przenieśliśmy do sieci. Cieszymy się, że mimo niesprzyjających warunków udało nam się zorganizować trzy flagowe wydarzenia programu Polskie Centrum Safer Internet (PCPSI) – 14. Międzynarodową Konferencję „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, konferencję „Szanse, wyzwania, zagrożenia – wprowadzenie do problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online” oraz obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W konferencjach, a także seminariach eksperckich i webinarium dla rodziców, wzięło udział łącznie blisko 5 tys. osób.

W ramach PCPSI zorganizowaliśmy także dwie kampanie – #bezpresji, w której we współpracy z influencerami zachęcaliśmy do refleksji nad wpływem mediów społecznościowych na nasze życie, oraz kampanię dyżurnet.pl, poruszającą problem wytwarzania intymnych obrazów lub filmów przez osoby małoletnie.

Od 2019 r., wspólnie z KPRM, realizujemy kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”. Dbamy o to, aby rodzice wiedzieli, jak chronić swoje dzieci przed internetowymi zagrożeniami. W ramach kampanii uświadamiamy, uczymy i pokazujemy rozwiązania problemów związanych z niebezpiecznymi zrachowaniami w sieci. Jednym z działań jest seria poradników dla rodziców. W mijającym roku szkolnym eksperci NASK przygotowali dwa: „Sharenting i wizerunek dziecka w sieci” oraz „Nastolatki i gry cyfrowe”.

Dobrze zaprogramowani

Mijający rok szkolny był dobrym czasem na naukę programowania. Ciesząc się z naszego sukcesu podczas CodeWeek2020 (w naszym kraju zorganizowano ponad 20,5 tys.  wydarzeń, dzięki czemu uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu wśród innych europejskich krajów!), staraliśmy się wspierać przyszłych programistów. To z myślą o nich na platformie OSE IT Szkoła zostały opublikowane kursy „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” i „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty”. Kursy prowadzone są przez trenerów z wieloletnim doświadczeniem, trenerów w Klubie Młodego Programisty. Każdy z nich składa się z ośmiu 30-minutowych modułów, umożliwiających dowolną organizację pracy na lekcji lub samodzielnej nauki.

Cyfrowa edukacja dla czystego powietrza

W ramach projektu ESA – Edukacyjna Sieć Antysmogowa – prowadziliśmy dalsze działania mające na celu podnoszenie świadomości dzieci i dorosłych w zakresie szkodliwego działania smogu, uwzględniające pomiary zanieczyszczenia powietrza. W ramach projektu powstają i wykorzystywane są cyfrowe narzędzia i materiały edukacyjne, wspomagające proces kształcenia w szkołach i nabywania przez uczniów umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami. W projekcie uczestniczy obecnie 461 szkół i przedszkoli.

Rok szkolny 2020/2021 w dużej mierze poświęciliśmy na edukację nauczycieli. To od ich wiedzy i zaangażowania zależy efekt całego przedsięwzięcia. W naszych warsztatach wzięło udział 1350 nauczycieli, przeszkoliliśmy także 28 000 uczniów i 6350 rodziców.

Zachęcamy do korzystania z dostępnych na stronie esa.nask.pl cyfrowych map i danych pomiarowych z urządzeń zamieszczonych w szkołach, do pobierania ich na własne urządzenia i prowadzenia analiz, a także wykorzystywania ich np. podczas lekcji informatyki do nauki programowania.

Działania edukacyjne prowadzimy m.in. za pośrednictwem platformy e-learningowej eduESA, która od listopada 2020 r. jest dostępna dla zalogowanych uczestników projektu – nauczycieli, dyrektorów i uczniów. Można tam znaleźć treści edukacyjne dla dorosłych i e-lekcje dla uczniów podzielone na etapy edukacyjne. Każdy kurs i e-lekcja kończą się tekstem sprawdzającym wiedzę. Sukcesywnie rozbudowujemy zasoby o kolejne atrakcyjne treści edukacyjne.

– W projekcie postawiliśmy na zwiększanie świadomości ekologicznej, kształtowanie pozytywnych nawyków i postaw oraz motywowanie do aktywnych działań na rzecz ochrony środowiska. Robimy to wszystko, ponieważ chcemy, aby powietrze, którym oddychamy, było czyste i bezpieczne. Walczymy tym samym o zdrowie i poprawę jakości życia nas wszystkich. Obserwujemy z radością, jak procentuje nasze podejście, w którym angażujemy całą społeczność szkolną – nauczycieli, uczniów, rodziców. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że smog truje i powoli niszczy nasze zdrowie, że jest to problem nas wszystkich. To właśnie ta świadomość daje początek zmianie – mówi Barbara Leśniczak, Kierownik Zespołu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Zapraszamy także do obejrzenia relacji z Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik, podczas którego eksperci ESA przeprowadzili trzy pokazy – „Czy na pewno nie palisz?”, „Jak działa miernik zanieczyszczenia powietrza?”, „Co wisi w powietrzu” – które wciąż można zobaczyć na kanale YouTube NASK.

Choć rok szkolny już się kończy, my nie planujemy odpoczynku. Po wakacjach wrócimy z szeroką ofertą zarówno dla nauczycieli i uczniów, jak i Dyrektorów i Technicznych Reprezentantów Szkół. Tymczasem zachęcamy do śledzenia aktualności na stronach ose.gov.pl oraz OSE IT Szkoła, gdzie w lipcu i sierpniu – w ramach serii „Bezpieczni w sieci z OSE na wakacje” i „Letnia Akademia OSE” – będziemy przybliżać zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją i programowaniem.

Tagi: agnieszka Żeglińskabarbara leśniczakCentrum Nauki Kopernikdla dorosłychdla dziecimaciej dudkiewiczNASKOgólnopolska Sieć Edukacyjnazanieczyszczenia powietrza
Redakcja eduhobby

Redakcja eduhobby

PowiązaneWpisy

NAJSŁODSZE FERIE W WARSZAWIE

NAJSŁODSZE FERIE W WARSZAWIE

przez Redakcja eduhobby
7 lutego 2025
0

MANUFAKTURA CUKIERKÓW ZAPRASZA NA WARSZTATY KRĘCENIA LIZAKÓW Manufaktura Cukierków 📌 ul. Nowy Świat 51 🌐 www.Manufaktura-Cukierkow.pl 🍭WARSZTATY DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH:Poniedziałek - piątek: 14:00, 16:00 Weekendy: 11:00,...

Perły Literatury – czerwiec 2024

Perły Literatury – czerwiec 2024

przez Redakcja eduhobby
27 czerwca 2024
0

Ateneum ceni ambitne pozycje wydawnicze, stąd w ramach comiesięcznego cyklu Perły Literatury prezentuje i rekomenduje najwybitniejsze premiery literackie ostatnich tygodni, które zasługują na miejsce w każdej...

IV Bemowski Piknik Naukowy

IV Bemowski Piknik Naukowy

przez Redakcja eduhobby
24 maja 2024
0

Zapraszamy na IV Bemowski Piknik Naukowy! Spotkamy się 25 maja w godz. 11.00-17:00 na terenie Bemowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Czeka was moc wiedzy i fantastycznych...

Ferie Zimowe 2023/2024: Harmonogram i Bezpieczeństwo na Pierwszym Planie

Ferie Zimowe 2023/2024: Harmonogram i Bezpieczeństwo na Pierwszym Planie

przez Redakcja eduhobby
18 listopada 2023
0

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło oficjalny harmonogram ferii zimowych dla uczniów w roku szkolnym 2023/2024. Po konsultacjach z wojewodami, terminy przerw zimowych zostały ustalone w taki...

Gwiazdy wybierały Zabawki Roku

Gwiazdy wybierały Zabawki Roku

przez Redakcja eduhobby
7 listopada 2023
0

Znani rodzice razem z dziećmi testowali najciekawsze zabawki sezonu. Celebryci bawili się na gali finałowej Konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców. Najważniejsza impreza w branży dziecięcej odbyła...

Następny
Przedszkola pomijane w dofinansowaniach? Tak, ale tylko częściowo!

Przedszkola pomijane w dofinansowaniach? Tak, ale tylko częściowo!

Zarobki absolwentów szkół wyższych rosną. Pandemia utrudniła im jednak wejście na rynek pracy

Zarobki absolwentów szkół wyższych rosną. Pandemia utrudniła im jednak wejście na rynek pracy

Metamorfoza Ateneum

Metamorfoza Ateneum

CATEGORIES

  • Aktualności
  • Materiały/Pomoce
  • Podnoszenie kwalifikacji
  • Rady i inspiracje

RECOMMENDED

NASK na szóstkę!
Aktualności

NASK na szóstkę!

2 lipca 2021
Coca-Cola i Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką pomagają młodym podejmować samodzielne decyzje zawodowe.
Aktualności

Coca-Cola i Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką pomagają młodym podejmować samodzielne decyzje zawodowe.

10 sierpnia 2019

TAGS

aktywność aplikacja bezpieczeństwo choroba Cyfryzacja dariusz piontkowski dla dzieci Dzieci dziecko edukacja edukacyjny ekologiczny epidemia Facebook Film fundacja Internet Kampania komputer Konkurs koronawirus książki mama marek zagórski Michał Zawadka Ministerstwo Edukacji Narodowej młodzież NASK nauczyciel nauka pandemia pedagog przedszkole psycholog rodzic rodzina Smartfon szkoła szkoły podstawowe Telefon uczeń Warszawa youtube zabawa zdrowie

gdzie nauka jest zabawą, a zabawa nauką

eduhobby.pl

  • Strony partnerskie
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • Strona główna
  • Strony partnerskie

eduhobby.pl

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę prywatności i plików cookie .