Dzięki systematycznej pracy policji oraz wzrastającej świadomości i wiedzy rodziców, w naszym kraju prawie nie zdarzają się wypadki z udziałem dzieci jadących na zorganizowany wypoczynek. Nie znaczy to, że możemy spocząć na laurach – przeczytaj jak możesz przyczynić się do bezpiecznej podróży twojego dziecka.
Sprawdzenie stanu technicznego autokaru lub autobusu przed wyjazdem dzieci na wakacje jest zadaniem ułatwionym dzięki nowej e-usłudze – Bezpieczny autobus, dzięki której uzyskacie szybki, bezpłatny dostęp do informacji o stanie technicznym pojazdu.
Trzeba jednak wiedzieć, że ta usługa nie ma na celu zastąpienia kontroli autobusu przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.
Dzięki witrynie dowiecie się czy pojazd
- posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne
- sprawdzicie dane techniczne, dotyczące m.in.: liczby miejsc czy masy pojazdu,
- oraz pod kątem komunikatu, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Wszelkie informacje dostępne za pośrednictwem Bezpiecznego autobusu pochodzą z państwowego rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Pamiętajcie, że:
– miejsca przy drzwiach w autokarze są zarezerwowane dla osób dorosłych
– autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, powinien być oznakowany: umieszcza się z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej
– kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci
– każdy autokar powinien być wyposażony w apteczkę
– jeżeli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru lub zachowania kierowcy wskazującego np., że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, powinien nie zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.
Stałe punkty kontroli autokarów w okresie wypoczynku zimowego i letniego organizują w każdym mieście wojewódzkim inspektoraty transportu drogowego, często we współpracy z policją – dowiemy się o ich lokalizacji, dzwoniąc do właściwego wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego.
Informacje z tego artykułu oraz jeszcze wiele innych znajdziecie w specjalnym serwisie tutaj