Mają większą czcionkę, przejrzysty skład i specjalny kontrast. Zapewnią większy komfort czytania i ułatwią lekturę osobom, które zmagają się z problemami wzroku. Tak mają wyglądać książki wydawane w serii Wielkie Litery. Nowy projekt wydawniczy został zainicjowany przez dystrybutora książek OSDW Azymut pod hasłem Wielka radość czytania!
Jak wynika z badań Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, już ponad połowa Polaków powyżej 18 roku życia zmaga się z problemami wzroku. Niestety, znaczna część książek ukazujących się na polskim rynku wydawniczym wciąż jest niedostosowana do potrzeb osób słabowidzących, w tym seniorów czy krótkowidzów. Wielkie Litery, nowa seria wydawnicza zainicjowana przez Azymut, ma ułatwić lekturę i komfort czytania tym wszystkim, którzy rezygnują z książki papierowej ze względu na nieprzystępny skład czy wielkość czcionki, a jednocześnie – tak jak większość czytelników – nie korzystają z czytników e-booków.
We współpracy z wydawcami dystrybutor książek stworzył specjalną serię, która zostanie dostosowana do nowego formatu ułatwiającego czytanie. Wszystkie tytuły Wielkich Liter mają większą czcionkę, przejrzysty skład i kontrast odpowiadający zarówno na potrzeby osób słabowidzących (z wadami wzroku), jak i wielu czytelników, dla których codzienna lektura, na przykład przy słabym świetle, może być dużym wyzwaniem sprawiającym dyskomfort.
Do inicjatywy Azymutu przyłączyło się już sześciu wydawców, w tym Filia, Wydawnictwo Kobiece, WasPos, Wydawnictwo Agora, Edipresse Książki i Wydawnictwo Amber. W Wielkich Literach ukazały się m.in. kryminały Remigiusza Mroza, powieści Magdaleny Witkiewicz i Agnieszki Krawczyk. W najbliższych tygodniach seria powiększy się o bestsellerowy tytuł Był sobie pies W. Bruce’a Camerona czy nową powieść historyczną Macieja Siembiedy.
Wielkie Litery to obecnie jedyna na polskim rynku inicjatywa, która zrzesza wydawców publikujących książki dostosowane do potrzeb osób słabowidzących. Wraz z inauguracją projektu Azymut zapowiada także szeroką kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę mediów, wydawców i czytelników na utrudnienia związane z lekturą książki przez osoby starsze i słabowidzące. Docelowo do projektu Wielkie Litery ma przystąpić nawet kilkudziesięciu wydawców, którzy zapowiedzieli już swój udział w inicjatywie dystrybutora.
Więcej informacji o nowej serii książek można znaleźć na stronach www.wielkielitery.pl oraz www.facebook.com/wielkielitery.azymut