Coraz więcej rodziców decyduje się na alternatywną ścieżkę edukacji swoich dzieci, jaką jest realizacja programu szkolnego w domu. W edukacji domowej dziecko nadal jest zapisane do konkretnej placówki oświatowej, w której będzie odbywać egzaminy na koniec roku szkolnego i z której otrzyma świadectwo promocji do kolejnej klasy, ale uczy się w domu, z pomocą rodziców. Taki system ma swoje plusy i minusy. Do plusów zalicza się brak presji ocen, stresu szkolnego, uczenia się pod dyktando, wkuwania na pamięć. Do minusów – brak regularnego kontaktu z rówieśnikami, przyjaźni szkolnych i konieczność zdawania dość obszernych egzaminów z całej podstawy programowej na koniec roku szkolnego.
W miarę rozpowszechniania się takiego systemu edukacji także w Internecie powstały liczne miejsca, dzięki którym rodzice i uczniowie mogą otrzymać pomoc zdalną w nauce. Powstające platformy, blogi, kanały naukowe proponują bardzo atrakcyjne pomoce naukowe. Zobacz ich wybór, który przygotowaliśmy dla was.
Centrum Nauczania Domowego jest placówką oświatowo-wychowawczą. Z sukcesem od 2009 roku wspiera rodziny w edukacji domowej. Wykształciło już ponad 16 tysięcy małych Polaków na całym świecie – ma swoich uczniów w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Korei Północnej, a nawet na Madagaskarze. Jest liderem nauczania domowego w Polsce. Działają już 10 lat, mają wykwalifikowaną kadrę. Dysponują wykwalifikowanym i pełnym pasji zespołem: nauczycieli, pedagogów, psychologów i logopedów, którzy służą uczniom pomocą na każdym etapie nauki.
Zdobywcy Wiedzy – przeznaczona dla dzieci w wieku 5-10 lat. Ogromny zbiór ponad 10 000 ćwiczeń, zadań i interakcji przygotowanych przez polskich pedagogów. Całość zgodna z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Specjalne narzędzia dla rodziców i nauczycieli (kontrola postępów, zadawanie prac domowych). Nauka przez Zabawę – dzieci same proszą o włączenie nowych zadań. Pełne bezpieczeństwo dzieci – Portal nie zawiera reklam. Elementy aktywizujące dzieci do nauki – Grywalizacja. Fundatorami platformy jest małżeństwo rodziców i pedagogów Agnieszka i Marek Gudkowie, których marzeniem było stworzenie miejsca w Internecie, gdzie każde dziecko będzie bezpieczne oraz otrzyma sprawdzone i dobre materiały edukacyjne. Plansze na których pracuje dziecko są niezwykle atrakcyjne graficzne, zachęcają do nauki przez zabawę.
Meridian Prime – to wygodne i doskonałe narzędzie dla nauczycieli i uczniów szkół każdego typu i poziomu nauczania. Jeśli masz dziecko, które uczy się geografii, historii, biologii, WOS-u, języków obcych, to jesteś we właściwym miejscu. Jeśli twój uczeń lubi mapy, chce je rozkładać na elementy i złożyć po swojemu lub po prostu potrzebuje wiedzy – znajdziesz tu wszystko: ćwiczenia, zadania domowe i testy sprawdzające, czytelny i atrakcyjny sposób prezentacji, wskazówki i metodyczne scenariusze lekcji, dostęp on-line z każdego urządzenia. Platforma przeznaczona jest zarówno do edukacji domowej, jak i dla nauczycieli szkolnych.
Grupa Robocza do spraw kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej –gromadzi najwyższej rangi specjalistów związanych z edukacją. Zajmują się edukacją domową od strony prawnej – znajdziemy tam zapisy z konstytucji oraz informacje o najnowszych zmianach w Prawie Oświatowym. Organizują również spotkania, w których mogą uczestniczyć rodzice. Grupa Robocza działa na terenie Warszawy.
Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie – za swój główny cel stawia wspieranie rodzin w realizacji konstytucyjnego prawa do wychowania dzieci zgodnie z ich własnymi przekonaniami, upowszechnianie pozaszkolnych form realizacji obowiązku szkolnego, działalność szkoleniową i edukacyjną. Na stronie internetowej stowarzyszenia można znaleźć informacje dotyczące wydarzeń związanych z nauczaniem domowym, prawne aspekty edukacji domowej, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, artykuły dotyczące wychowania dzieci oraz pomoce dydaktyczne.
Epodreczniki – serwis rządowy dla dzieci i młodzieży zawierający materiały edukacyjne z większości przedmiotów. Do każdego tematu udostępniony jest film pozwalający usystematyzować wiedzę oraz ćwiczenia dotyczące poruszanych w filmie zagadnień i słowniczek z wyjaśniający najważniejsze hasła. Zalecana jest rejestracja, ale można korzystać także bez logowania.
Matzoo – dzieci rozwiązują zadania matematyczne bez rejestracji, wystarczy wybrać klasę i zagadnienia, których mają te zadania dotyczyć. Prosto, intuicyjnie, z możliwością sprawdzenia poprawności odpowiedzi.
Math.edu.pl – trochę zadań i zasad ze świata liczb, trochę łamigłówek i matematycznych ciekawostek. Zadania są podzielone na zagadnienia, a nie na klasy i rozwiązujemy je nie w systemie, a w sposób tradycyjny. Serwis raczej dla starszych dzieci. Z serwisu można korzystać bez rejestracji, ale rozwiązania są dostępne po założeniu konta.
Pistacja.tv – serwis dla starszych uczniów, zawiera darmowe wideo lekcje z matematyki, fizyki, chemii i biologii zgodne z podstawą programową. Zawiera webinary-powtórki przed egzaminem z matematyki, interaktywne zadania na różnych poziomach trudności.
Władcy Słów – tym razem to serwis poświęcony językowi polskiemu, przeznaczony dla klas IV – VI szkoły podstawowej, tutaj żmudna praca zmienia się w pełną emocji zabawę z elementami rywalizacji. Uczniowie wybierają bohaterów, którzy będą im towarzyszyli podczas rozwiązywania zadań, postacie może rozwijać jak w grze komputerowej i wyposażać je w różne artefakty – aby je zdobyć trzeba wykazać się znajomością języka polskiego.
Seterra to geograficzna gra edukacyjna, zawierająca ponad 200 różnych ćwiczeń. Ucz się o krajach, stolicach, oceanach, flagach i miastach w Afryce, Europie, Ameryce Południowej, Północnej, Azji i Australii używając ćwiczeń z mapami konturowymi. Seterra istnieje od 1997 roku, została przetłumaczona na 40 języków I jest uwielbiana przez ludzi z dookoła świata.
Pan Belfer – kanał na Youtube prowadzony przez nauczyciela Dawida Łasińskiego, uczącego chemii – doskonały dla tych, którzy mają trudności z tym przedmiotem.
Nauka to lubię – również kanał youtubowy, na którymi występuje znany naukowiec Tomasz Rożek, prezentujący różne zagadnienia z dziedziny fizyki, chemii czy biologii.
Katarzyna Szaraniec