Dorośli się martwią, komentują, narzekają, co chwilę sprawdzają ilu przybyło zakażonych… słuchają radia i oglądają telewizję. A dzieci… widzą to, nie rozumieją i nie umieją nawet wyrazić swojego lęku i zapytać. Jeśli twoje dziecko w ostatnich dniach stało się bardziej nerwowe, może to dlatego, że boi się koronawirusa i tego co się dzieje wokół niego? W wytłumaczeniu najmłodszym rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, znakomicie pomogą wam książki.
Dla przedszkolaków
W tej kategorii wiekowej jest chyba najwięcej do wyboru. Niestety część najlepszych pozycji jest niedostępna już na rynku, ale my wybraliśmy te, z nabyciem których nie powinniście mieć problemu.
Nie liż tej książki* (*pełno tu zarazków) Idan Ben-Barak, Julian Frost – interaktywna książeczka obrazkowa wprowadzająca najmłodsze dzieci w świat mikrobów. Bohatera opowieści dzieci będą mogły zabrać na śnieżnobiałe szczyty ich zębów lub dziki gąszcz brudnych koszulek… a także w inne, ciekawe miejsca.
Co to są drobnoustroje – książeczka z okienkami dla maluchów. Ta książka w prosty sposób odpowie na dociekliwe pytania najmłodszych dzieci, które wielokrotnie w ciągu dnia słyszą polecenie: „umyj rączki” i pozwoli przyjrzeć się im bliżej temu, co na co dzień niedostrzegalne. Każde z otwieranych okienek kryje kolejną ciekawą informację.
Zasmarkana bajka, Krisztina Tóth – opowieść o.. rodzinie smarków, która nagle straciła dom i znalazła się poza nosem Petiego. Autorka porusza ważny temat infekcji u dzieci, z dużym poczuciem humoru opisując, w jaki sposób zarazki zatykają nosy oraz co dzieci powinny robić, by się przed nimi uchronić. Efektowne ilustracje pomagają dzieciom zrozumieć, co się dzieje w ich nosach, gdy dosięga ich katar.
Bakterie są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? Basia Szymanek, Ewa Podleś – książeczka kartonowa, dzieci bawią się szukanie bakterii i dowiadują się, że istnieją także pożyteczne bakterie oraz uczą się podstawowych zasad higieny.
Te okropne bakterie, Piotr Haraszewski – dzięki tej lekturze dzieci zrozumieją czym są zarazki i dlaczego przestrzeganie podstawowych zasad higieny pomaga uchronić się przed zarażeniem.
Dla dzieci wczesnoszkolnych
Lądowanie rinowirusów – przeziębienie, Wojciech Feleszko. Autor w przyjazny, dowcipny, niezwykle obrazowy sposób opisuje przebieg przeziębienia. Historyjkę znakomicie dopełniają ilustracje Ignacego Czwartosa, który pomysłowo przedstawił rodzinę państwa Nosków, dr. Oreszszkę, bandę Rinowirusa oraz pluton Limfocyta. Dzięki jego oryginalnym rysunkom dzieci będą mogły lepiej zrozumieć jak funkcjonuje organizm, co mu pomaga, a co go niszczy. Z tej serii też „Wielki grzmot – biegunka” oraz „Nóż w palec – skaleczenie”. Książki dostępne czasem jako używane.
Cholera i inne choroby, Łukasz Kaniewski – z tej lektury dzieci dowiedzą się nie tylko jak działają wirusy, ale także szczepionki, jak można się zarazić owsikami lub tasiemcem oraz co to jest anoreksja czy depresja oraz inne choroby. Lektura o poważnych sprawach, ale treść podana z dużym humorem, dla dzieci od 8-9 lat.
Dla nastolatków
Chore historie, Gosia Kulik, Tomek Żarnecki – ta błyskotliwie zilustrowana książka to opowieść o czternastu chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą, np.: grypie, odrze, dżumie, eboli, cholerze, trądzie, ospie prawdziwej, AIDS, malarii, gruźlicy, polio i kilku innych. Większość odeszła w mrok przeszłości, z nielicznymi wciąż walczymy, niektóre straszą swoim powrotem.
Dynamiczna, dowcipna, po brzegi wypełniona ciekawostkami pozycja, umiejętnie przybliżająca młodemu odbiorcy historię różnych epidemii. Przywołuje szereg znanych postaci ze świata nauki, kultury i polityki, jak Dimitrij Mendelejew, Ludwik Burbon, Baldwin IV Trędowaty czy Aleksander Selkirk (pierwowzór Robinsona Cruzoe), zaskakując czytelnika niebanalnymi szczegółami z ich życia. Dzięki temu to nie tylko blade sylwetki z odległej przeszłości, lecz osoby z krwi i kości, które z własnej woli lub zupełnie niezależnych od siebie przyczyn znalazły się na ścieżce wplątanej w bieg dziejów w wyjątkowym ich punkcie.Niektóre opisy książek pochodzą od wydawców